Committees

Committees

Here is the list of METERS AND MORE Committees members

Committee for Product Certification 

  • Giuseppe Fantini, representative of e-distribuzione, Full Member, Chairman
  • Amador Gomez Lopez, representative of Endesa Distribution Electrica, Full Member, Secretary
  • Riccardo Seresini, representative of CESI, Full Member
  • Laurent Couaillet, representative of SAGEMCOM, Full Member
  • Maurizio Bigoloni, representative of SIEMENS, Full Member
  • Alessandro Lasciandare, representative of STM, Full Member
  • Thomas Sonnenschein representative of FLEXTRONICS, Full Member
  • Filippo Carlini, representative of AP SYSTEMS, Associated Member
  • Maria Luz Soriano, representative of ITE, Associated Member
  • Marian Vanatoru, representative of SE ELECTRICA, Associated Member
  • Giuseppe Catona, representative of BITRON, Full Member
  • Roger Carlsson, representative of IIOX, Associated Member
  • Davide Carnevale, representative of AEM Acotel, Associated Member
  • Ruben Calzada representative of ZIV, Associated Member

Committee for Communication Activities 

  • Giacomo Gargano, representative of e-distribuzione, Full Member, Chairman
  • Carlo Masseroni, representative of STM, Full Member, Secretary
  • Antonio Delgado de Torres Esteban, representative of Endesa Distribution Electrica, Full Member
  • Valerio D’Arco, representative of CESI, Full Member
  • Marc Brazeau representative of SAGEMCOM, Full Member
  • Maurizio Bigoloni representative of SIEMENS, Full Member
  • Cristina Zaffini, representative of APSYSTEMS, Associated Member
  • Dumitru Federenciuc, representative of SE ELECTRICA, Associated Member
  • Letao He, representative of KAIFA, Associated Member
  • Ennio Schiavon representative of LANDYS+GYR, Associated Member
  • Giuseppe Catona, representative of BITRON, Full Member
  • Arrigo Apostolidis representative of FLEXTRONICS, Full Member
  • Steve Norman, representative of RENESAS, Associated Member
  • Kajsa Lilius, representative of IIOX, Associated Member
  • Begoña Lopez Rodriguez representative of AYESA, Associated Member
  • Marzia Paciantoni representative of AEM Acotel, Associated Member

Committee for Protocol Specification 

  • Manuel Jesus De Tellechea Suarez, representative of Endesa Distribution Electrica, Full Member, Chairman
  • Riccardo Seresini, representative of CESI, Full Member, Secretary
  • Josep Marro, representative of Endesa Distribution Electrica, Full Member
  • Daniele Mardero, representatives of e-distribuzione, Full Member
  • Beatriz Rodriguez Rodriguez and Mr. Jesus Herrero Mier, representatives of EON, Full Member
  • Laurent Couaillet, representative of SAGEMCOM, Full Member
  • Maurizio Bigoloni, representative of SIEMENS, Full Member
  • Alessandro Lasciandare, representative of STM, Full Member
  • Thomas Sonnenschein representative of FLEXTRONICS, Full Member
  • Gabriela Vazquez de la Sierra representative of VIESGO, Full Member
  • Danilo Coimbra, representative of ELETRA, Associated Member
  • Luz Soriano Arnedo, representative of ITE, Associated Member
  • Ba Tao, representative of KAIFA, Associated Member
  • Manuel Alfonso Martín-Albo representative of NEORIS, Associated Member
  • Marta Castro and Mr. Ibon Arechalde, representatives of TECNALIA, Associated Member
  • Francesco Iosca, representative of BITRON, Full Member
  • Letao He, representative of KAIFA, Associated Member
  • Roger Carlsson representative of IIOX, Associated Member
  • Martin Huerta Gomez de Merodio representative of AYESA, Associated Member
  • Davide Bassetto representative of APSYSTEM, Associated Member
  • Carlo Alberto Marchi representative of AEM Acotel, Associated Member

 

Condividi